Yeni Sahiplenilen Bir Kedinin Bakım ve Beslemesi Nasıl Olmalıdır?

Yeni Sahiplenilen Bir Kedinin Bakım ve Beslemesi Nasıl Olmalıdır?

Yeni bir kedi sahiplendiniz ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız hemen bu tarafa lütfen. Çünkü kediler alışma evresinde çok hassastırlar. Doğru bir gelişim yaşamaları için bilinçli davranmak çok önemlidir

.

Yeni bir kedi sahiplendim bakım ve beslemesini nasıl yapmalıyım?

Sokakta annesini kaybetmiş, üşümüş, korkmuş bir yavru kedi gördünüz ve kıyamayıp eve aldınız ya da bir canı da ben kurtarayım, çok da yalnızım yanıma sevimli bir arkadaş olsun deyip barınaktan bir kediyi sahiplendiniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu yazımızda kedilerin bakım ve beslemesinden ilk andan son ana kadar bahsetmeye çalışacağım.

 

Kediler kendilerine has karakter ve mizaca sahip hayvanlardır ve bu sebeple evinize yeni gelen misafirinizin size ve eve alışmak için zamana ihtiyacı vardır. Kendilerini daha güvende hissedecekleri kuytu köşe karanlık yerleri tercih etmeleri ilk gün için çok doğaldır çok üstüne gitmeden onun özel alan oluşturmasına ve size alışmasına izin verin. Rahat edeceği yumuşak bir yatak hazırlayabilirsiniz. Kediniz çok küçükse ve evde kaybolmasından korkuyorsanız hareket ettiğinde ses çıkaran bir tasma alıp boynuna çok sıkmayacak şekilde takabilirsiniz. Bunun kontrolünü tasma ile kedinin boynu arasında 1-2 parmak boşluk olacak şekilde yapmalısınız. Aksi taktirde nefes alması zorlaşabilir. Ve bu aralığı kediniz büyüdükçe genişletmekte fayda olacaktır.

 

Kedilerin tuvalet ihtiyacı nasıldır?

Tuvaletini yapabileceği, kendisinin rahatlıkla sığıp hareket edebileceği bir kap ayarlamalısınız. Çünkü kediler tuvaletlerini yaptıktan sonra üzerini içgüdüsel olarak patileriyle kapatma ihtiyacı hissederler. Evinizde bulunan uygun gördüğünüz bir kabı seçebilirsiniz veya kedi köpek malzemeleri satan yerlerden temin edebilrsiniz. İçerisine yine hazır olarak satılan kumlardan alıp kabın üçte birini bu kum ile doldurabilirsiniz. Kristalize , topaklanan, kokulu kum çeşitleri mevcuttur. Size en uygununu seçebilirsiniz. Kristalize olanlar idrarı emer bu sebeple pek hijyenik değildir, topaklanan kum idrar ve dışkı ile topaklanır ve bir poşet yardımıyla veya hazır satılan küreklerle bu kalıntıları rahatlıkla alabilirsiniz. Sahiplenmiş olduğunuz kedinizin idrar yapma alışkanlığı yoksa belli aralıklarla kum kabına getirip idrar ve dışkı yaptığı bölgeleri ıslak bir pamukla silerek uyarmanız yeterlidir. Bir süre sonra kediniz kendisi o bölgeye gidip tuvaletini yapacaktır.

Kedilerde beslenme nasıldır?

Kediler karnivor yani etçil canlılardır. Kedilerin dengeli beslenmesinde dikkat edilecek bir çok faktör vardır. Irk faktörü köpekler kadar önemli farklılık oluşturmaz ancak mizaç ve barındırıldıkları ortamın koşulları, yaşamlarındaki değişik dönemler (yavru, erişkin, gebelik ve laktasyon) bu faktörlerden başlıcalarıdır. Kedilerde beslenme kedilerin büyüme ve gelişimi, tüy yapısı, psikolojileri açısından oldukça önemlidir.

 

 

 

Yavru Kedilerin Beslenmesi

Yavru kediler (80-140 gr doğarlar) ilk 4 hafta tamamen anne sütüne bağımlıdırlar ki anne sütü yavru kedilerin bağışıklığı için büyük önem arz etmektedir. Kolostrum denen ilk ağız sütü yavru kediye annesi tarafından doğumdan ilk 6 saat içinde, en geç ilk 24 saat içerisinde mutlaka verilmelidir. Annesi, yavrusunun doğumunda ölmüş, yavrusunu bırakıp gitmiş veya çeşitli sebeplerden yavrusuna kolostrum verebilecek durumda olmayan yavrularda ise 1 günlük yavru hayvanlara veteriner hekim tarafından hazırlanacak “yapay kolostrum” takviyesinin ağız yolu ile verilmesiyle, 1 günlükten büyük yavrulara ise, yine veteriner hekim tarafından hazırlanıp parenteral(damar içi, kas içi veya deri altı) olarak uygulanacak, yapay bir kolostrum türevi olan “immun serum”un verilmesi ile hedeflenen hastalıklardan aşı yapılana kadar korunabilir.

4. haftada doğum ağırlığının 3 katına ulaşırlar. Bu yaştan sonra yavaş yavaş anne sütü dışındaki gıdalara (kıyma, ince doğranmış etli ve sulu gıdalar, ticari mamalar) alıştırılmaya başlanmalı ancak sütten kesme birden bire yapılmamalıdır. Yavru kedilere; sindirilebilirliği ve kalitesi yüksek, iştahla yiyebilecekleri lezzetli mamalar yiyebildikleri oranda verilmelidir. Yavru kedilerin beslenmeleri ve vücut kondisyonları takip edilmeli ve yağlanmalarına izin verilmemelidir. Küçük yaşlarda sütten sonra ilk olarak yaş mama tercih edilmelidir. Yaş mamayı evde kendiniz kırmızı,beyaz et veya balık haşlamasına katacağınız haşlama sebzeler ile hazırlayabileceğiniz gibi hazır olarak satılan ticari mamalardan da alabilirsiniz. Kuru mamaya geçişi 2-2,5 aylıkken yapabilirsiniz. Bu geçiş yine birdenbire olmamalıdır. Yaş mamaya kuru mama ekleyerek ve bu eklemeyi her gün arttırarak yapmanız en uygunu olacaktır. Dostunuz kuru mamayı yemede zorluk yaşıyorsa ıslatıp verebilirsiniz ve mutlaka mamanın yanında taze su bulundurmalısınız. Kediler taze suya çok düşkündürler bu sebeple musluktan akan suyu tercih edebilirler. Musluk suyu oksince zengin ve lezzetli olmasıyla ve avlanma içgüdüleri sebebiyle daha çekici gelmektedir. Durgun suya vahşi doğaları sebebiyle kontamine olma şüphesiyle yaklaştıkları bilinmektedir. Bu sebeple onlara kızmayın . Sizin için bir mahsuru yoksa ara sıra musluktan su içmelerine izin verin.

 Yavru kediler 6 aylık yaşta erişkin ağırlıklarına yaklaşırlar ve 1 yaşında erişkin ağırlık ve erişkin dönemdeki enerji gereksinmesine sahip olurlar 

 Erişkin bir kedinin günlük enerji ihtiyacı 70-90 Kkal/kg canlı ağırlık iken yavru kediler 260 Kkal enerjiye ihtiyaç duyarlar

 

Erişkin kedilerin beslenmesi

Kedilerin erişkin ağırlıkları arasında ırklara göre fazla bir farklılık görülmez (3-5 kg) Bu durum, kedilerin besin maddesi gereksinimlerinde çok farklılık yaratmaz Ancak barındırıldıkları ortama, kedinin karakterine ve aktivitesine, içinde bulunduğu fizyolojik duruma ve yaşına göre besin maddesi ve enerji gereksinimi değişebilir. Kediler, karnivor özelliklerini hala korumaktadırlar. Bu durum, bazı besin maddesi gereksinimlerinin (taurin, araşidonik asit, vitamin A, niyasin, arjinin, yüksek düzeyde protein) sadece kedilere özgü olmasına neden olmaktadır

Kediler ad libitum beslenmeye yatkındırlar. Ad libitum beslenme, yemeğe istedikleri an ulaşma anlamını taşimaktadır. Yani bir günde az miktarlarda fakat çok sayıda öğünü tercih etmektedirler. Tatlı lezzetten pek hoşlanmazlar ancak hafif asidik gıdaları tercih ederler ve hayvansal yağları severek yerler. Büyüme döneminde alıştıkları lezzeti çok zor değiştirirler. Kedilere, besin maddeleri ve enerji içeriği dengelenmiş yemleri ad libitum yedirerek normal bir besleme programı uygulanabilir. Gebelik ve lakatsyon (süt verdiği dönem) dönemindeki kedilerin beslenmesi Köpeklerin vücut ağırlığı gebeliğin son 3 haftasında artarken, kedilerinki gebeliğin ilk haftasında artmaya başlar.8-9 haftalık gebelik süresince, gebe kedinin canlı ağırlığı % 40 oranında artış gösterir. Kazanılan bu ağırlığın % 40’ı doğum sırasında, geriye kalanı laktasyon periyodu sırasında kaybedilir. Lezzetli, sindirilebilirliği ve protein kalitesi yüksek, vitamin ve mineraller bakımından dengeli bir diyetin ad libitum olarak yedirilmesi yeterli bir besleme sağlamaktadır. Laktasyon sırasında anne kedinin enerji gereksinmesi yaşama payının 3-4 katına ulaşır. Bu dönemde kuru ve konserve mamalar karıştırılarak verilebilir. Çok özel bir besleme programına gerek yoktur.

 

Kedilere yaklaşım ve kedilerle oyun

Kedilerin büyütülme şekilleri karakterlerinin oluşumunda önem arz eder. Sert, haşin ve hırpalayarak severseniz ileriki yaşlarında agresif ve saldırgan olmaları muhtemeldir. Sakin ve nazik yaklaşmalısınız. Vahşi doğaları gereği sizi ısırabilir ve buna müsaade ederseniz bunu oyun zannedebilir. Bu gibi durumlarda bunu yanlışlığını hafifçe patisine vurarak ve yapmaması gerektiğini ses tonunuzla belirterek kızdığınızı göstermelisiniz. Bu alışkanlığından vazgeçmiyorsa dikkatini başka bir yöne çekerek engel olmaya çalışabilirsiniz.

Kedinizle günde belli saatlerde vakit geçirmeli, oyunlar oynamalısınız. Bu onun psikolojisi için ve enerjisini atması için çok önemlidir. Hareket eden objeleri avcı içgüdüleri sebebiyle çok severler. Dostunuza oyuncaklar yapabilirsiniz. İp yumaklarından ve peluş oyuncaklardan hoşlanırlar. Hazır olarak malzeme satan yerlerden de çeşitli oyuncakları temin edebilirsiniz.

Tırmalama tahtası gibi malzemeler de evinizde koltuklarınıza zarar vermesini önleyecek ve onu çok memnun edecektir.

134 Görüntülemeler