Gençlerde Görülen Bel Ağrısı Nedeni: Ankilozan Spondilit

Gençlerde Görülen Bel Ağrısı Nedeni: Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilit nedir? Bu hastalık neden olur? Kimler risk altındadır? Tedavisi var mıdır ? Hangi fizik tedavi yöntemleri tedavide yardımcı olur ? Dilerseniz gelin bu soruları aşağıda beraber cevaplayalım...

.

Ankilozan spondilit , daha çok gençlerde görülen kronik bir bel ağrısı sebebidir Ankilozan spondilit , vücudun pek çok farklı eklemleri üzerinde özellikle de omur eklemleri arasında harabiyet ile sonuçlanan yangısal bir hastalıktır .

Ankilozan Spondilit (AS) Nedir?

İsmi oldukça ilginç olan bu hastalığın kelime anlamına baktığımızda  "ankylosing" sert ve katılığı  , "spondylitis" ise omurga üzerindeki yangıyı (inflamasyonu) belirtir. Çoğunlukla genç erkeklerde görülen  bu hastalık adından da anlaşılacağı gibi omurlar üzerinde bir takım değişikliklere yol açarak hayat kalitesini çok ciddi şekilde etkiler. Hastalar genelde gece uykudan uyandıran, gün içinde  aktivite ile rahatlayan bir bel ağrısı, sabah tutukluğu veya yataktan kalkmada zorlanma gibi şikayetler tarifler. Hastalık tedavi edilmez veya kötü seyreder ise omurlar arasında ilerleyen dönemlerde harabiyete bağlı birleşmeler ve kaynaşmalar görülür.Bunun sonucu kişilerde kamburluk (kifoz) ve duruş bozuklukları görülebilir. Omurlar arasındaki bu birleşmeler tedavi edilmez veya önüne geçilmez ise ciddi duruş bozukluklarına, hareket kısıtlıklarına hatta nefes darlığına neden olabilir.

AS kimlerde görülür?

15-45 yaş arası erkeklerde daha yaygın olarak görülen bu hastalık kadınlarda ve ileri yaşlarda da tanı alabilmektedir. Birçok hasta halen tanı dahi almadan hayatını sürdürmeye devam etmektedir. 

AS vücuddaki etkileri nelerdir?

Omurları ve özellikle kalça eklemlerini tutan bu hastalık bazen de topuk ağrısına, gözde kızarıklık ve ağrıya, derin nefes alırken göğüs bölgesi üzerinde ağrıya, karın ağrısına, ishal ve kilo kaybına neden olabilir.

Daha nadir olarak ise bütün vücudumuzu besleyen ana kan damarı olan aortta problemlere ve akciğerlerde fonksiyon kaybına yol açabilir.

Kısacası eklemler üzerinde tutukluğa , hareketlerde kısıtlılığa ve ağrıya neden olur.

 AS neden olur?

Bu hastalığa tam olarak neyin sebep olduğu bilinmiyor ama bu durumun gelişmesinde  yapılan son çalışmalarda ailesel yatkınlığın olduğu önemli ölçüde belirtiliyor. HLA-B27 adı verilen ve insanlarda doku uyumu proteinleri olarak geçen bir takım maddelerin hastalık üzerinde  rol aldığı öne sürülüyor. HLA-B27, AS'li hastaların  %90'nına yakın bir kısmında bulunuyor.

AS'te kimler risk altındadır?

 

  • HLA-B27 testi pozitif olan kişiler
  • Ailesinde Ankilozan Spondilitli birey bulunanlar
  • Sık sık mide-barsak (gastrointestinal) enfeksiyonu geçirenler
Ankylosing Spondylitis and Axial Spondyloarthritis Joel D. Taurog, M.D., Avneesh Chhabra, M.D., and Robert A. Colbert, M.D., Ph.D.June 30, 2016 N Engl J Med 2016; 374:2563-2574
 

Eklemler üzerindeki birleşmeler ve kaynaşmalara bağlı "bambu omurga" adı verilen hastalığa özgü durum oluşur.

 

AS hastalığının belirtileri nelerdir?

Öncelikle yangısal bel ağrısının karakteristik özelliklerine gelin beraber bir bakalım;

 

  • Ağrıların genellikle 40 yaşın altında görülmesi
  • 3 aydan daha uzun süredir devam etmesi
  • Sinsi başlangıca sahip olması
  • 30 dakikanın üzerinde sabah donukluğu ya da tutukluluğun olması 
  • Dinlenmekle geçmeyen , aktivite ile rahatlayan
  • Özellikle gece yarısında ağrı ile uykudan uyandıran
  • Gezici  kalça ağrısının varlığı

 

AS'deki bel ve kalça ağrıları genelde aktivite ile rahatlar buna bağlı olaraknhastaların gün ortasında şikayetleri azalabilir veya ortadan kalkabilir.

Hastalığın tanısı nasıl konur?

Her hastalık gibi uzman doktor veya klinisyen (iç hastalıkları uzmanı,romatolog veya bir fizyoterapist)  hastanın şikayetlerini dikkatli bir şekilde gözden geçirip  yaptığı muayene sonucunda isteyeceği bazı özel tetkikler ile tanıyı rahatça koyabilir

 

AS hastalığının tedavisi var mıdır?

Günümüz için  bu hastalığa yönelik kesin bir tedavi yoktur.Fakat hastanın şikayetlerini azaltıp yaşam kalitesini arttırmaya yönelik bir takım tedavi düzenlemeleri mevcuttur.

AS'de fizik tedavinin yeri oldukça büyüktür. Neredeyse tüm hekimler hastaların şikayeti olsun veya olmasın mutlaka egzersiz programlarını tedavi sürecine dahil ederler. Özellikle yüzme sporu hastaların eklemlerine binen yükü azaltıp esneklik ve aynı zamanda kuvvet sağladığı için vazgeçilmez bir aktivitedir.

Bunun yanında ilaç tedavileri özellikle  non-steroidal antienflamatuar ilaçlar  hastanın şikayetlerini hafifleterek yarar sağlayabilir. Enjekte edilebilir yeni nesil biyolojik ajanlar (Etanercept,Adalimumab gibi TNF-alfa blokörleri) da AS hastalığında gelecek yıllarda daha etkin ve güvenilir sonuçlar verecektir.

AS gibi uzun süren (kronik) rahatsızlıklarda yaşam  tarzı değişikliklerinin yeri büyüktür.

AS hastalarının duruş (postür) yönetimi tedavide kilit noktadır. Medikal tedaviler ve fizyoterapik destek genellikle omuriliğin doğal yapısını ve duruşunu korumak için ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırır.

124 Görüntülemeler