Histerosalpingografi (HSG-Rahim Filmi) Nedir?

Histerosalpingografi (HSG-Rahim Filmi) Nedir?

HSG (rahim filmi); çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde kısırlık sebepleri araştırılırken rahim iç yapısı ve tüplere bağlı sebepleri araştırmak için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Bu işlem nasıl yapılır? Ne kadar sürer? Ağrılı mıdır?

.

HSG ne zaman çekilmelidir?

HSG olası bir gebeliğe zarar vermemek için adet kanamasını takiben kanama bittikten sonra bir hafta içinde çekilebilmektedir.

HSG çekimi nasıl yapılır?

HSG gerekli radyolojik cihazların bulunduğu bir ortamda sterilteye dikkat edilerek vajinal temizliğin ardından rahim ağzına çeşitli aletler ile film altında renk verecek bir solusyonun rahim içine enjekte edilmesi sırasında yapılan seri çekimler ile elde edilir. Enjekte edilen solusyon miktarı arttıkça filmde rahim şekli oluşmakta ve daha sonra solusyon tüplere geçip periton boşluğuna dolmaktadır. Bu sayede rahim içinin şekli ve tüplerin açıklığı değerlendirilebilmektedir. Toplam işlem süresi birkaç dakikayı geçmemektedir.

İşlemin ağrılı bir işlem olması nedenli kimi merkezlerde anestezi altında yapılabilmektedir. İşlem sonrası ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. Gerekli görülen durumlarda hekim tarafından proflaktik antibiyotik tercih edilebilmektedir.

Yapılan bazı çalışmalar HSG’nin tedavi edici etkisi olduğu düşündürmekte olup, artmış gebelik olanlarını gösteren çalışmalar da mevcuttur.

85 Görüntülemeler