Gebelikte Jinekolojik Muayene

Gebelikte Jinekolojik Muayene

Gebelikte jinekolojik muayene anne adaylarının kafasını kurcalayan başlıca sorulardan biridir. Kendime ya da bebeğime bir zarar gelir mi korkusuyla bir çok kadın gerekli olan vajinal muayeneyi kabul etmemektedir.Bu durum beraberinde bazı riskleri getirmektedir...

.

Gebelikte jinekolojik muayene her gebe kadının hamilelik süresince yapacağı en doğru şeydir.Gebelikte jinekolojik  muayenenin özellikli bir durum olmadığı müddetçe anneye ya da bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Bazı hastalar sadece bu korku yüzünden bile tam ve doğru bir değerlendirmeden mahrum kalarak hem kendi sağlığını hem de bebeğinin sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Kanama, su gelişi, kasık ağrısı, kasılma gibi şikayetleri olan hastalar dikkatli bir vajinal muayene ile değerlendirilmelidir. Sadece vajinal muayene ile kanamanın vasfının değerlendirilebileceği, suyun gerçekten gelip gelmediğine karar verilebileceği (gebelikte sık görülen şikayetler olan idrar kaçırma ve vajinal akıntıdan ayırt edilmesi gerekir), rahim ağzında açıklık başlayıp başlamadığının öğrenilebileceği unutulmamalıdır.

Ne zaman vajinal muayene yapılmamalıdır?

Plasenta previa(bebeğini eşinin rahim ağzını kapatması), bununla birlikte plasenta acreata/increata/percreata (rahme yapışık olması) vb durumlarda dikkatli bir spekulum muayenesi yapılmalı, vajinal tuşe (elle muayene) yapılmamalıdır.

Gebelikte jinekolojik muayenenin uygun olup olmamasıyla ilgili bir çok durum mevcut olup uzman hekimlerce uygun görülen kişilere yapılmalıdır.

Gebeliğinde özellikli bir durumu olan hastalar mutlaka hekimlerine bunu belirtmelidir.

302 Görüntülemeler