Antral Gastrit Nedir ? Belirtileri Nelerdir ? Gastrit Nedenleri ve Tedavisi

Antral Gastrit Nedir ? Belirtileri Nelerdir ? Gastrit Nedenleri ve Tedavisi

Gastrit, midenin iç yüzünü döşeyen mukoza tabakasının iltihabi sorunudur. Antral Gastrit ise midenin alt bölümünde oluşan iltihaplı bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Halk arasında mide yarası olarak bilinir. Hayati risk oluşturan bir rahatsızlık olmasa da tedavi

.

Antral Gastrit Nedir ?

 

Öncelikle gastriti tanımlayalım . Nedir bu çekilmez mide hazımsızlıklarına , mide şişkinliğine neden olan gastrit ?

 

 

 

 

Mide  besinleri sindirmek için asit salgılar , ve bu çok güçlü bir asittir . Sağlıklı bir insanda mide asidinin ph`ı 2-3 arasındadır . Bu ne demek biliyor musunuz ? Midenizdeki asit ile bir tahta bile rahatlıkla eritilebilir. Mide salgılanan bu asitin kendisine zarar vermemesi içi bir çok  mekanizma ile donatılmıştır. Mide mukozası da mideyi bu asitten koruyan bariyer görevini üstlenmektedir.

Gastrit , özelleşmiş mide mukoza tabakasının iltihaplanması durumudur . 

Antrum  ise midenin bağırsaklara bağlandığı bölümün adıdır . 

Evet şimdi konuyu birleştirmek daha da kolaylaştı.. Eğer sizin midenizin alt bölümünde (  antrumda ) mide mukoza tabakanız iltihaplanırsa buna  Antral Gastrit denir .

 

 

Antral Gastrit Belirtileri Nelerdir ?

Antral Gastrit Belirtileri Nelerdir ?

 

Hastalık tanısı  maalesef sindirim sorunları ortaya çıktıktan sonra konmaktadır.

 

 

 

  • Midede gaz birikmesi , midede şişkinlik
  • Ara ara gelen bulantı hissi
  • Hazımsızlık 
  • İştahsızlık
  • Karın ağrısı
  • Çok yemek yenilmese bile tokluk hissi

 

 

 

Antral Gastrit Nedenleri

Antral Gastrit Nedenleri

 

-Mide İltihapları

Halk arasında mide mikrobu olarak bilinen Helicobakter Pylori ,  Antral Gastritin en sık sebebini oluşturuyor .  Ağız yoluyla bulaşan bu mikrop , öpüşme ile , kişisel eşyaların paylaşılması ile ,  kontamine ( kirlenmiş ) olmuş gıdalarla bulaşabilir.

-İlaçlar

Aspirin , steroid içermeyen  inflamasyon önleyici ve ağrı kesici ilaçlar ( naproksen veya ibuprofen), steroidler, potasyum takviyeleri, demir tabletleri ve kanser kemoterapisi ilaçları antral gastrit sebebi olabilir.

-Safra Reflüsü

Normal şartlarda yağ sindirilmesinde görevli safranın barsaklara ilerlemek yerine mideye doğru yükselmesi sonucu oluşur. Mideyi onikiparmak barsağı ile birleştiren halka şeklindeki kasların hasar görmesi nedeni ile ortaya çıkar.

Mide ülseri, geçirilmiş mide operasyonları, safra kesesi ameliyatları safra reflüsüne zemin hazırlayabilirler .

Diğer Sebepler

-Sigara

-Fiziksel Stres

-Eroziv Madde Aspirasyonu

-Alkol ve Kafein

-Durdurulamayan Kusma Atakları

-Gıda entoksikasyonları

 

 

Antral Gastrit Tedavisi

Antral Gastrit Tedavisi

 

Şayet inflamasyonunuzun sebebi Helicobacter pylori denilen mide mikrobu ise tedavi iki farklı antibiyotikle başlanır. Buradaki amaç bakteriyel direnç gelişimini önlemektir.

H. pylori tedavisi zor bir süreçti çünkü bu bakterinin mideden tam olarak temizlenmesi zaman alır, temizlendiği düşünülse bile ilaç kesildikten sonra tekrar çoğalabilirler .

Doktorunuz rahatsızlık derecenize göre aşağıdaki ilaçları reçete edebilir

Proton Pompa İnhibitörleri :  Mide dokusunda asit üretimini baskılıyarak etki gösterir. Böylelikle asitin oluşturduğu doku hasarı önlenir, doku iyileşmesine fırsat verilir. 

H2 reseptör Blokörleri : Histamin denen  protein yapıdaki organik bileşik mide asidi üretimi arttırır. Histamin Blokörleri , histamin salgılanımı azaltarak etki gösterirler.

Bizmut Salisilat : Mide koruyucu olarak da bilinir. Mide mukozasında bir katman oluşturarak gastrit iyileşmesini hızlandırır.

Antral Gastrit İçin Kendim Ne Yapabilirim ?

-Asit oranı yüksek içeceklerden uzak durulmalıdır .

-Uyku öncesi 2 saat herhangi bir besin yenilmemelidir.

-Sindirimi ağır gıdalardan uzak durulmalıdır.

-Kafein veya teofilin oranları yüksek  , Çay , Kahve , Kola , Çikolata gibi gıdalar azaltılmalı mümkünse hiç alınmamalıdır.