Yoga Yapmanın 35 Yararı : Huzurlu Ve Sağlıklı Bir Yaşama İlk Adımı Atın !

Yoga Yapmanın 35 Yararı : Huzurlu Ve Sağlıklı Bir Yaşama İlk Adımı Atın !

Yoga nasıl öğrenilir ? Yeni Başlayanlar İçin Yoga Hareketleri .. Evde Yoga Nasıl yapılır ? Her gün yoga yapmanın vücuda etkileri.. Hamilelikte Yoga , Yoganın Anne ve Bebeğe Faydaları.. Yoga Yapmanın 35 Yararı

.

Neden yoga yapmalıyım?

Yoga'nın en önemli amacı, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Bu huzur hissi Asana (duruşlar) ve Pranayama (nefes) uygulamalarından gelir. Kaslara ve kemiklere baskı yapan diğer egzersiz türlerinin tersine, Yoga vücudu yavaşça canlandırır.                                                               

Yoga, vücudu yenileyerek zihni modern hayatın hızlı temposundan kaynaklanan olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır.                                                        

Yoga uygulaması, içinizi umut ve iyimserlikle doldurur. 

Yoga, kusursuz sağlık ve manevi mutluluk yolundaki tüm zorlukların üstesinden gelmenizi sağlar. 

Yoganın 4 Yolu

Jnana Yoga

Bhakti Yoga

Karma Yoga

Raja Yoga

Yoga, yeniden doğuştur. 

Kendinize seçeceğiniz yogayı iyi düşünmeniz ve işin uzmanından tavsiye almak sizin ve bebeğinizin sağlığı için daha iyi olucaktır.

Kilo verme, güçlü ve esnek bir vücut, parlayan güzel bir cilt, huzurlu bir zihin, iyi sağlık. Aradığınız hangisi olursa olsun yogada hepsi var. Ancak, çok sıklıkla, yoga sadece asanalarla (yoga pozları) sınırlı olarak anlaşılmaktadır. Faydaları sadece vücut düzeyindeymiş gibi algılandığından beden, zihin ve nefesin birleşmesinde ciddi yararları olduğu göz ardı edilebilmektedir. Biz uyum içinde olduğumuzda, hayat yolculuğu daha sakin daha mutlu ve daha doyurucu olur.

Yoga nın iç organlarımıza etkisi nedir?

Yoga uygulamalarının bedensel farkındalığı ve sağlığı artırdığı bilinmektedir. Asanaların tamamı zihinsel, duygusal ve bedensel sağlımızı artırmak için yapılmaktadır. Hiç kuşkusuz bütün bedenimize, sağlığımıza bilinen çok fazla faydası olduğu yapılan araştırmalarda söylenmektedir. 

1. Enerjinin, gücün, dayanma sınırının ve tahammülün artması.                                    

2. Vücuttaki kıvraklığın ve esnekliğin artması.                                                                          

3. Hafızayı, zihinsel güçleri, kendine güveni, kararlılığı yükselten esneklik, uyanıklık ve uyum sağlama yeteneğinin artması.                                                                                  

4. Nefes almanın, metabolizmanın, dolaşımın, sindirimin ve iç salgı bezlerinin faaliyetlerinin artması.                                                            

5. Ağrıları, sızıları ve çeşitli hastalıkları da içeren fiziksel bazı engelleri kaldırmaya yardımcı olacak kasların, iç organların, bağların ve tendonların uyarılması. 

Bütün bunlar ve çok daha fazlası ile, yoganın yararları derin ve ince bir şekilde hissedilir. Bu yazıda düzenli yoga yapmanın 35 yararı`na bakacağız.

1 .Fitness :

Sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda zihinsel ve duygusal olarak dengeli olduğunuz zaman gerçekten sağlıklısınız demektir. Sağlık hastalığın salt yokluğu değildir.  Bu ne kadar sevgi dolu ve coşkulu, ne kadar neşeli olduğunuz bakımından hayatın dinamik bir ifadesidir. İşte yoga tam yoga burda devreye giriyor. Yoga duruşlar, pranayama (nefes tekniklerini) ve meditasyon ile birlikte bütünsel bir uygulamadır.

2.Kilo Verme

Birçok insanın istediği şey! Yoga buna da faydalı. Güneşe selam ve Kapal Bhati nefesi  yoga ile kilo vermek için sadece bazı yollardır. Dahası düzenli yoga pratiği ile, bedenimizin hangi yemeği ne zaman istediğiyle ilgili daha duyarlı hale geliriz. Bu ayrıca kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olur.

3. Stresten kurtulma :

Gün içerisinde yapılan birkaç dakika yoga hem beden hem de zihinde günlük biriken stresten kurtulmak için harika bir Yyol olabilir. Yoga duruşları, pranayama ve meditasyon stresten kurtulmak için etkili tekniklerdir. Yoga pratiğiyle beden için detoks zihin için destress yapmış olursunuz.Kendimizi gittikçe zayıflamış görebiliriz. Zaman geçtikçe bazı şeyler bizi daha stresli bir hale getirir, her şeyi çabucak yapma ihtiyacı, imkansız hedefler, çok sıkı programlar vs.Bu nedenle, yoga bu stresin hafiflemesine ve onu kontrol etmeye yardımcı olacak, böylelikle stres bizi çok fazla etkilemeyecek. Buna inanmıyor olsak bile, stres bizi felce uğratır ve sınırlar. Aşırı yüklü olmak bizim için asla yararlı bir şey değildir.

Öyleyse şimdi yoga yapmaya başlayacak mısınız?

4. İç huzur :

Hepimiz doğal güzellikleri zengin, huzurlu, sakin yerleri ziyaret etmeyi severiz. Ama çok azımız huzuru içimizde bulabileceğimizi ve günün herhangi bir anında bu deneyime küçük bir yolculuk yapabileceğimzi anlarız.  Yoga ve meditasyon ile her gün kendi iç dünyanıza küçük bir tatile çıkın. Yoga ayrıca rahatsız ve çok hareketli olan zihni sakinleştirmek için en iyi yollardan biridir.            

Daha sık egzersiz yapan insanlar neden daha mutludur? Yoga ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir mi? Her zaman neşeli ve iyi bir ruh halinde olmak imkansızdır. Fakat, yoga yapmak bizi bir sakinlik seviyesine eriştirir ve çoğu zaman bir uyum seviyesine ulaşırız. Dahası, yoga aynı zamanda serotonin seviyesini artırır. Bu, bizim neşeli hissetmemizden sorumlu olan bir hormondur. Eğer mutsuzsanız ve sebebini bilmiyorsanız, belki de yoga yapmaya başlamalısınız.

Belki de probleminizin bir çözümü vardır.

5. Güçlü bağışıklık sistemi :

Bizim sistemimiz beden, zihin ve ruhun kusursuz bir karışımıdır. Bedendeki bir düzensizlik zihni etkiler. Aynı şekilde zihindeki tatsızlık veya huzursuzlukta bedende bir hastalık olarak ortaya çıkar. Yoga organlara masaj yapar ve kasları güçlendirir; nefes teknikleri ve meditasyon stresi azaltırken bağışıklık sistemini de geliştirir.

6. Yüksek farkındalıkla yaşamak :      

Zihin sürekli bir aktivite ile meşguldür, geçmişle gelecek arasında gidip gelir ama asla şimdiki zamanda kalamaz. Aslında sadece zihnin bu eğilimin farkında olarak, kendimizi strese sokmaktan kurtarabilir ve zihnimizi rahatlatabiliriz. Yoga ve Pranayama bu farkındalığı yaratmaya, zihni daha sakin ve huzurlu kalacağı şimdiki ana getirmeye yardım eder.

7. Daha iyi ilişkiler :                                                                                                              

Yoga, eşiniz, anne-babanız, arkadaşlarınız veya sevdiklerinizle ilişkilerinizi geliştirmeye yardımcı olabilir! , Rahat mutlu ve memnun olan bir zihin hassas ilişki konuları ile daha iyi başa çıkabilir. Yoga ve meditasyon zihni mutlu ve huzurlu tutma üzerinde çalışır; size yakın kişilerle paylaştığınız güçlendirilmiş özel bir bağ oluşturur.

8. Artan enerji :

Günün sonunda tamamen tükenmiş hissediyor musunuz? Gün boyunca birçok iş arasında mekik dokumak bazen oldukça yorucu olabilir. Her gün bir kaç dakika yoga bile uzun bir günün ardından taze ve enerjik hissetmeni sağlar. 10 dakikalık bir meditasyon yoğun bir günün ortasında tazelenmiş ve yenilenmiş hissetmenizin anahtarıdır.

9. Esneklik ve iyi duruş :

Güçlü, kıvrak ve esnek bir vücuda sahip olma için sadece yogayı günlük rutininize eklemeniz gerekir. Düzenli yoga kasları uzatır ve onları güçlendirir. Ayrıca otururken, ayakta veya uyurken sahip olduğunuz beden duruşunu geliştirir. Bu da, yanlış duruş nedeniyle oluşan ağrılarınız varsa sizi rahatlatır.

10. Daha iyi sezgi :

Yoga ve meditasyon sezgilerinizi geliştirme konusunda oldukça güçlüdürler. Bu sayede olumlu sonuçlar alabilmek için neyin, ne zaman, nasıl yapılması gerektiğini zahmetsizce anlarsınız. İnanmayabilirsiniz ama işe yarıyor. Sadece kendiniz deneyimlemeniz gerekiyor.                

Konsantrasyonumuz çok önemlidir, çünkü bu daha iyi öğrenmemizi, bilgileri daha basitçe almamızı sağlar ve hatta hafızamızı güçlendirir. Dahası, yoga aynı zamanda problemleri daha etkili bir şekilde çözmemizi sağlar.    

Diğer fiziksel egzersizlerin bize bu yönde yardımcı olduğuna inanıyor olabiliriz, fakat gerçek şudur ki yoga kaçınılmaz olarak konsantrasyon gerektiren bir aktivitedir. Konsantrasyonu oluşturmasının ve güçlendirmesinin sebebi de budur

11.Uykuyu iyileştirir :

Stres, uyku düzensizliği ve eksikliğiyle çok yakından ilgilidir. Birçok insan iyi bir uyku çekmekte sıkıntı yaşamaktadır, bu problemin üstesinden gelmek için de uyku hapları almak gibi yöntemlere başvurmaktadırlar.

12.Daha uzun yaşarsınız :                                                                                                             Günde 15 dakikalık yoga ile, üstte bahsettiğimiz bütün faydaların tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda, yoga daha uzun süre yaşamamızı sağlar!              Burada, yoga yapmanın önemli bir özelliğini bulduk; yoga dejeneratif hastalıklar geliştirmemizi engelliyor. Bu hastalıklar enerjimizi tüketir, bizi daha kötü bir yaşam kalitesi ile daha kısa süre yaşatır.

13.Cinsel ilişkilerinizi iyileştirir :                                                                                                     Yoga sadece size iyi gelmez, aynı zamanda çevrenizdeki insanlara da fayda sağlar. Örneğin, yoga partneriniz ve sizin aranızda olan ilişkiyi iyileştirir, ki bu da eğer hayatımızın her alanında denge sağlamaya çalışıyor isek çok önemli bir meseledir. Peki yoga aynı zamanda neden cinsel ilişkiler için iyidir? Bunun sebebi, pelvis kaslarını güçlendirmesi ve aynı zamanda onları daha esnek bir hale getirmesidir.                                                                                                                                          Bunun sonucu olarak, cinsel ilişki daha zevk verici bir hale gelir ve partnerinizle ilişkiniz de bu durumdan fayda görür.

14.Akciğer Sağlığı ve Nefes Kontrolü :                                                                                        Yoga, çok daha rahat ve yoğun şekilde nefes almanızı sağlar. Çünkü yoga nefes kontrolünü sağlayan bir aktivitedir. Yoga yapmak, akciğer sağlığını korur ve bronşları geliştirir. Solunum yolları rahatsızlıklarını önemli oranda azaltan yoga, kandaki oksijen konsantrasyonunu yükseltir. Akciğer fonksiyonlarını geliştiren yoga, kaliteli ve sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Burundan nefes almayı kolaylaştıran yoga, polen ve hava kirliliğinden kaynaklanan nefes darlığı problemlerinin önüne geçmektedir. Yoga, astım gibi solunum hastalıklarının olumsuz etkilerini de en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.

15.Sindirim Sistemi ve Bağırsak Sağlığı :                                                                                   Ülser, hassas bağırsak sendromu, kabızlık gibi birçok sindirim sistemi sorunu ile mücadele eden yoga, kolon kanseri riskini de azaltır. Çünkü yoga, fiziksel egzersizlerden oluşan bir aktivitedir. Bundan dolayı yoga, bağırsaklardan gıda geçişini kolaylaştırır ve bağırsak fonsiyonlarının etkin hale gelmesini sağlar.

16.Sinir Sistemi Sağlığı :                                                                                                                     Yoga, zihinsel dalgalanmaları dindirir. Zihinsel olarak yaşanan, korku, öfke, hayal kırıklığı, pişmanlık, hırs gibi duyguların kontrol altına alınmasını sağlayan yoga, stresin sebep olduğu sıkıntılı durumların yaşanmasını önler. Sinirleri yatıştıran ve beyin fonksiyonlarını düzenleyen yoga, olumsuz duyguların zararlı etkilerini en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.

17.Kan Şekeri :                                                                                                                                     Yoga, insülin etkilerine karşı hassasiyeti artırır, buna bağlı olarakkilo vermeyi kolaylaştırır, kandaki şeker seviyesini azaltır ve diyabet riskini azaltır. Diyabet hastalığı, kalp, böbrek ve göz sağlığını olumsuz yönde etkilediği için, kan şekerinin dengelenmesi oldukça önemlidir.

18.Kolesterol  :                                                                                                                                      Düzenli olarak yoga yapan kişilerin kanlarındaki kötü kolesterol seviyesinin (LDL) azaldığı, iyi kolesterol seviyesinin (HDL) ise normal değerlerine ulaştığı gözlenmiştir.

19.Böbrek üstü Bezleri :                                                                                                                          Yoga, kortizol seviyesini düşürür. Normalde böbreküstü bezleri, akut krize karşı kortizol salgılanmasını etkilemektedir. Bu durum ise, geçici olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Eğer vücutta kortizol seviyesi yükselirse bu durum, bağışıklık sistemini riske atar. Kortizol seviyesinin yükselmesi aynı zamanda, hafızayı olumsuz etkiler ve beyinde kalıcı birtakım değişimlere sebep olabilir. Ek olarak yüksek kortizol seviyesi, depresyon ve stres ile büyük oranda ilişkilidir. Kortizol seviyesinin artması durumunda, yüksek tansiyon ve insülin direnci gibi sağlık sorunları yaşanmaktadır. Stres, öfke ve üzüntü anında yemek yeme isteğini tetikleyen kortizol seviyesini azaltmanın bir yolu olan yoga, kilo vermeye ve kalori kaybetmeye yardımcı olur, kalp krizi riskini azaltır. Çünkü yoga yapmak, böbreküstü bezlerinin fonksiyonlarını destekler ve kortizol seviyesini düşürür.

20.Tansiyon   :                                                                                                                                       Eğer yüksek tansiyon problemi yaşıyorsanız, yoga yapmak sizin için faydalı olacaktır. Çünkü, İngiltere’de hipertansiyon ile ilgili yapılan iki çalışmaya göre, yoganın bir pozisyonu olan ‘savasana’ yani kanepede yatar gibi yapılan hareketinin üç ay süre yapılması sonucu, tansiyon değerlerinin normal ideal değerlerine ulaştığı gözlenmiştir.

21.Kan Akışı  :                                                                                                                                       Yoga, kan akışını destekler ve dolaşım sisteminin daha etkin şekilde faaliyet göstermesini sağlar. Yoga, özellikle el ve ayaklardaki kan dolaşımını düzenlemektedir. Hücrelerin daha çok oksijen almasını sağlayan yoga, kanın damarlardan organlara daha etkin şekilde dağıtılmasını sağlamaktadır. Böylece yoga kalp ve damar sağlığını da korumuş ve desteklemiş olmaktadır. Yoga, kan akışını düzenlediği için, bacaklarda oluşan şişme durumlarını giderir, böbrek sorunlarının önüne geçer. Yoga, kırmızı kan hücresi seviyesini ve hemoglabin seviyesini düzenler, kanın pıhtılaşma özelliğini korur.

22.Kemik Sağlığı :                                                                                                                                 Düzenli olarak yapılan yoga egzersizleri, kemiklerin güçlenmesini sağlar ve kemik hastalıkları riskini azaltır. Yoga yapılırken, vücut ağırlığının tamamı yine vücut tarafından kaldırılmaktadır. Bundan dolayı yoga yapan kişilerin kemikleri oldukça güçlüdür. Özellikle kol kemiklerini oldukça iyi miktarda güçlendiren yoga, kemik erimesinin önüne geçmektedir ve kemiklerde kalsiyum tutumunu sağlamaktadır.

23.Esneklik                                                                                                                                            Yoga, vücuda esneklik kazandırır. Çünkü yoga egzersizleri oldukça çeşitli ve bazen de zorlayıcıdır. Yoganın bu zorlayıcı egzersizleri, eklem kemiklerini geliştirir ve onlara esneklik kazandırır. Özellikle diz eklemlerini geliştiren yoga, bağ dokusuna ve kas dokusuna esneklik özelliği kazandırır.

24.Kas Sağlığı  :                                                                                                                                    İçerisinde fiziksel aktiviteyi de barındıran yoga, daha güçlü ve sağlıklı kaslara sahip olmayı sağlamaktadır. Güçlenen kaslarda ise ağrı ve sızı yaşanması olayı en aza indirgenmiş olmaktadır.

25.Bağışıklık Sistemi  :                                                                                                                      Norveç’de yapılan araştırmalara göre, yoga egzersizleri, bağışıklık sistemini ve hücre sağlığını güçlendirmektedir. Hem zihinsel hem ruhsal hem de bedensel açıdan bağışıklık sistemini güçlendiren yoga, daha doğru ve etkili şekilde nefes almayı sağladığı için, tüm vücut sağlını korumaktadır.

26.Migren  :                                                                                                                                         Yapılan araştırmalara göre, migren ile mücadele eden hastalara üç ay boyunca düzenli olarak yoga egzersizleri yaptırılmış ve sonucunda bu hastaların, zihinsel olarak stresten arınmış oldukları ve ağrılarının hafiflemiş olduğu gözlenmiştir. Çevresel bir takım etkenlerden dolayı tetiklenen migren ağrılarını hafifletmenin belki de en sağlıklı yolu, yoga egzersizlerini uygulamaktan geçmektedir.

27.Cinsel Sağlık :                                                                                                                                  Yapılan çalışmalara göre, 12 hafta boyunca düzenli olarak yapılan yoga egzersizlerinin, hem erkek hem de kadınlarda, cinsel isteği artırma, cinsel olarak uyarılma, orgazm, cinsel performans gibi durumlarına olumlu etkileri saptanmıştır. Çünkü, yoga kan akışını ve dolaşımını düzenlemektedir. Bu durumda ise, genital bölge pelvik kasları gelişmekte ve sağlıkları korunmaktadır.

28.Uyku Kalitesi :                                                                                                                               Harvard’da yapılan birtakım araştırmalara göre yoga, 8 hafta boyunca her gün düzenli olarak yapıldığında, uyku kalitesini artırmakta ve insomnia riskini azaltmaktadır. Yorgunluk ve bitkinlik gibi olumsuz durumların önüne geçtiği için yoga, daha çabuk şekilde uykuya dalmayı sağlamaktadır.

29.Stres ve Depresyon :                                                                                                                    Böbreküstü bezlerini ve adrenalin salgılanmasını düzenleyen yoga, stres oluşumunu önler, depresyon ve kaygı bozukluğu gibi ruhsal ve zihinsel sağlığı tehdit eden unsurların etkisini azaltır.

30.Sırt Ağrıları :                                                                                                                                      Kronik sırt ağrısını tedavi etmeye yardımcı olan yoga egzersizleri, düzenli olarak yapıldığı takdirde, kasları gevşetecek ve sırt ağrılarını en aza indirecek ya da tamamen ortadan kaldıracaktır.

31.Doğurganlık :                                                                                                                                 Yoga, zihinsel ve bedensel olarak yapılan bir egzersiz türü olduğu için, beyin tarafından birtakım kimyasalların salgılanmasını yani hormonları olumlu yönde etkilemektedir. Yoga egzersizleri sırasında yapılan birtakım hareketler, kadınlarda doğurganlığı desteklemektedir.

32.Kalp Sağlığı  :                                                                                                                             Yapılan bir araştırmada, 8 hafta boyunca, 19 kalp yetmezliği problemi yaşayan hastaların uygulamış oldukları yoga hareketlerinin, kalp sağlığını güçlendirdiği gözlenmiştir. Yoga, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini azaltmakta önemli rol oynamaktadır.

33.Mide Rahatsızlıkları:

Mide ile ilgili problemlerden yoga yaparak kurtulmak mümkündür. Yoganın belirli adımları mide suyunu artırır ve sindirimi geliştirir.

34.Osteoartritten Kurtulma: Yoga iskelet kası ağrılarının kontrolünde de (özellikle ostoartrit) iyi çalışmaktadır.

35.Astım ve Bronşit:

Yogadaki Pranayama ya da nefes egzersizleri astım hastaları için iyidir. Bazı yoga pozisyonları astım ve bronşit için tedavi görevi görür.

 

69 Görüntülemeler