Dijital Mamografi Çekiminin Avantajları

Dijital Mamografi Çekiminin Avantajları

Meme kanseri her yıl dünyada milyonlarca insanın korkulu rüyası olmaktadır.Meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir.Dijital mamografi çekimiyle artan ölümlerin önüne geçilebilir...

.

Meme kanseri her 7-8  kadından birinde görülür ve kadınlar arasında kanserden ölümlerin en sık görülen sebebidir.Direkt olarak ailesel geçebildiği gibi çevresel etkenlere bağlı olarak da gelişebilir.Erken tespit edilebilen kanserler arasında yer alır ve bu yüzden tarama olarak dijital mamografi çekimi çok önemlidir.

Bütün kadınlar rutin olarak her ay kendi kendine meme muayenesini yapmalıdır çünkü erken tanı hayat kurtarır.Kadınların hepsi 40 yaşından önce senede bir kez mamografi çektirmelidir.Ailesinde meme kanseri öyküsü olanlar daha erken yaşlardan itibaren tedbirini alarak düzenli kontrollerini sağlamalıdır.

Dijital mamografi çekimi günümüzde meme kanseri teşhisi için en önemli yöntemdir.

Dijital mammografi çekimi her zaman çekilebilmekle beraber ideal zaman genellikle son adet tarihinden sonraki ilk haftalık süreçtir.Kişiler koltuk altı için pudra ve deodorant gibi ürünleri kullanmamalıdır çünkü görüntü kalitesini olumsuz etkiler. Mutlaka , eğer varsa eski mamografi görüntülerinizi getirmelisiniz çünkü yeni mamografi görüntünüzle arasındaki ufacık bir fark bile doktorun tanı koyabilmesi için önemli bir ipucu olabilir.Eğer eski görüntülerinizde de aynı lezyon aynı büyüklükte ise demek ki bu lezyon iyi huyludur , böylelikle gereksiz biyopsi ( doku örneklemesi için parça alma ) işleminden kurtulmuş olursunuz.

Dijital mamografi çekimi  klasik mamografiye göre çok daha avantajlıdır.Çünkü ;

 Dijital mamografide görüntü kalitesi daha yüksektir

 Çekimden sonraki 1 dakikalık kısa bir süre içinde bile sonuçlar çıkar, yani inceleme süresi kısadır

.  Alınan radyasyon dozu daha azdır

 Çok küçük lezyonlar bile tespit edilebilir

 Görüntüler dijital ortamda kaydedilebilir, saklanabilir

 

 

Dijital mamografi çekimi meme kanserinin teşhisinde en iyi yöntemdir. Fakat lezyonların bir bölümü mamografi ile görülememektedir. Özellikle meme dokusu yoğun kıvamda olanlarda küçük kitleleri görmek daha da zordur. Bu tip meme yapısı olan bireylerde mamografi ile birlikte ultrasonografik görüntüleme, gerekirse manyetik rezonans görüntülemesinin de yapılması önerilmektedir.

Erken tanı bütün hastalıklar için çok önemli olmakla beraber kanserler için daha da önemlidir.Siz de düzenli kontrollerinizi yaptırarak kötü prognozlu bir meme kanseri tanısının önüne geçebilirsiniz.

111 Görüntülemeler